Fauna i flora

Matki pszczele

Pszczela pasieka to tysiące osobników, które mają do utworzenia własne określone zadania. Są to zatem robotnice odpowiadające między innymi za zbieranie pokarmu czy też trutnie odpowiadające za zapładnianie samic. Warto być świadomym jednak o tym, że główną rolę odgrywa mama pszczela.

Każdy pszczelarz perfekcyjnie zdaje sobie sprawę, że jest ona podstawą każdej pasieki jak także jej prawidłowego funkcjonowania. Dlatego też warto skorzystać z oferty doświadczonych hodowców, którzy oferują w głównej mierze matki pszczele dostępne w różnych rasach.
Matki pszczele do pasieki – na co zwrócić uwagę?
Zdecydowanie wybierając matki pszczele do naszej pasieki powinniśmy zwrócić uwagę na ich pochodzenie. Warto wybierać wyłącznie osobniki pochodzące ze sprawdzonych oraz uznanych hodowli, które posiadają tak pożądane przez hodowców cechy jak na przykład wysoka miodność czy też łagodne zachowanie. Jest to najistotniejsze, ponieważ matki odpowiadają za przekazywanie cech potomstwu, a więc następnym pokoleniom pszczół w pasiece. Warto zdawać sobie sprawę również o tym, ażeby wybrać odpowiednią rasę. Hodowcy oferują w głównej mierze matki takie jak mama pszczela włoszka. Ale znajdziemy też inne rasy przykładowo takie jak krainki czy też sklenar. Pamiętajmy również o tym, że są to matki pszczele unasiennione. Jest to najważniejsze jeżeli zależy nam na tym, ażeby pasieka dobrze się rozwijała i pojawiały się nowe osobniki. Takie zapłodnienie matek powinno przebiegać w sposób sprawdzany z zastosowaniem należycie dobranych linii trutni.

Polecamy: matki pszczele unasiennione.