Inne

Wzorniki kolorów RAL

Każda firma, która zajmuje się sprzedażą materiałów do koloryzacji dysponuje zazwyczaj pewną gamą kolorystyczna, właściwą dla danego produktu. Wręcz w przypadku farb do włosów czy lakierów do paznokci, takie balety kolorów są opracowywane.

Na ich bazie osoba zainteresowana danym produktem dokonuje odpowiedniego wyboru. Jednakowo jest w przypadku farb do malowania ścian czy materiałów lakierniczych. W tym przypadku ichniejszym wybór również opiera się o wzornik kolorów RAL, na podstawie którego wybiera się kolor lakieru, którym ma zostać pokryta dana powierzchnia.
Tego rodzaju wzorniki publikuje się także w Internecie, jednak one mogą być nieco zwodnicze. Na każdym bowiem monitorze komputerowym taki wzornik RAL będzie wyglądał nieco inaczej. Zależy to nie tylko od ogólnych właściwości monitora, ale i od jego ustawień. Może okazać się, że konkretny kolor na dwóch różnych komputerach będzie wyglądał zupełnie inaczej. Różnice te nie będą bardzo znaczące. Z koloru zielonego nigdy nie zrobi się niebieski, niemniej jednak różnice w odcieniach mogą być znaczące. Dlatego także w przypadku wyboru kolorów kategorycznie całkiem dobrze kierować się paletami drukowanymi. Umieszczone na nich kolory RAL w bardzo wysokimnajwyższym stopniu odpowiadają ich realnemu wyglądowi. Kiedy więc zależy nam na jak najlepiej dokładnym dobraniu koloru dla lakierowanej powierzchni bez wątpienia można wstępnie kolor wybrać na bazie wzorników w sieci. Należy jednak w każdym momencie swój wybór porównać z paletą w wersji drukowanej. Wtedy będzie się miało pewność, że kolor będzie taki, jakiego się oczekuje.
Warto sprawdzić: paleta ral.