Medycyna i uroda

Odpowiedni sprzęt do rehabilitacji dla niepełnosprawnych

Schody i krawężniki to najczęściej spotykana bariera architektoniczna. Stanowią wyzwanie nie tylko i wyłącznie dla osoby niepełnosprawnej, niemniej jednak także dla jej opiekuna. Na rynku dostępne są schodołazy, które gwarantują bezpieczeństwo zarówno osobie na wózku inwalidzkim, jak i opiekunowi, która ją transportuje.

Schodołazy osobowe występują w wielu opcjach. Właściwie każdy może wybrać taki model, jaki będzie dla niego najbardziej dobry. Schodołazy osobowe różnią się udźwigiem, wagą, możliwością transportu na specjalnym krzesełku, wózku inwalidzkim albo wózku dziecięcym. Zaletą tego sprzętu jest to, że sprawdza się także na wąskich klatkach schodowych.
Podobne do schodołazów osobowych, są krzesła ewakuacyjne. Są o sporo lżejsze i bardziej poręczne. Nie można na nich zamontować wózka inwalidzkiego, mają załączone swoje siedzisko z podłokietnikami. Łatwe modele nie mają swojego napędu, niemniej jednak niektóre krzesełka ewakuacyjne mają napęd elektryczny.
Inną opcją schodołazów są schodołazy towarowe. Przydatne, kiedy powinno się wnieść lub znieść ciężkie meble i inne przedmioty. Zapewniają bezpieczny transport bez obciążania stawów i kręgosłupa. Schodołazy towarowe przydają się podczas przeprowadzek, remontów czy dostaw sprzętów AGD. Dobrze sprawdzają się w dosłownie w niedużych klatkach schodowych.
Sprzęt do transportu osób i towarów to przede wszystkim bezpieczeństwo. Eliminuje się ryzyko upadku, ześlizgnięcia, potknięcia, a co za tym idzie – uszkodzenia osoby transportowanej lub rzeczy. Schodołazy towarowe i schodołazy osobowe w ogromnym stopniu odciążają kręgosłup i stawy osób obsługujących sprzęt. Dzięki temu mogą one dłużej cieszyć się lepszym zdrowiem.

Więcej: wózki toaletowo prysznicowe.