Inne

Naturalna metoda antykoncepcji

Antykoncepcja to działania i środki, których celem jest niedopuszczanie do niechcianych ciąż. W tym celu opracowuje się leki czy środki, które posiadają wpływać na to, że do ciąży nie dochodzi.

Osoby, które nie chcą posiadać dzieci, uprawiając seks, zabezpieczają się, stosując środków farmakologicznych albo używając naturalne metody antykoncepcji. Te jednakże wymagają swego rodzaju uwagi. Naturalna forma antykoncepcji, jedna z wielu, polega między innymi na obserwowaniu śluzu, jaki w trakcie całego cyklu produkowany jest przez kobiece narządy rodne.
Metoda ta wymaga jednak tego, żeby cykl menstruacyjny był regularny. Jeżeli już tylko cykl jest nieregularny, to naturalna forma antykoncepcji może się nie sprawdzić. Podobną do niej jest metoda związana z mierzeniem temperatury. W wybranych dniach cyklu temperatura jest wyższa, w innych niższa i na jej bazie określa się dni płodne i takie, w których seks jest bezpieczny, bo do zapłodnienia nie dojdzie. Naturalna forma antykoncepcji wymaga wielkiej konsekwencji i uwagi. Oprócz tym kontroluje się ona wtedy, gdy cykl kobiety jest faktycznie regularny. U pań, u których miesiączki pojawiają się nieregularnie, tego rodzaju metody mogą się nie sprawdzić. Kilka osób używa je z racji swoich przekonań natury religijnej. Niektóre środki antykoncepcyjne, chemiczne, doprowadzają do uszkodzeń zapłodnionej komórki. Dla religijnych osób to już niemalże jak aborcja. Wielu zwolenników metod naturalnych chce je dlatego, że nie preferują oni, a dokładniej one, zatruwać własnego organizmu lekami.
Zobacz również: naturalna metoda antykoncepcji.