Pozostałe

Motoryzacja

Wbrew pozorom, nie za każdym razem jest możliwe użytkowanie nowych części zamiennych do aut. Niektórzy właściciele tak dbają o swoje auta, ze te służą im całymi latami. Bywa, że w tym okresie producenci części zamiennych do konkretnego modelu wycofują się z rynku albo przestają generować niektóre artykuły.

Co wtedy mają zrobić użytkownicy tych modeli, jeśli ich auta wciąż są na chodzie i mogą jeszcze posłużyć im przez jakiś czas?
Pomocne stają się wówczas używane części samochodowe. Są one najczęściej odzyskiwane np z aut po kolizjach, których właściciele rezygnują z naprawy i chcą auto zezłomować. Wówczas okazuje się, że sporo części jest wciąż sprawnych, a nawet bywa nada;w zupełnie niezłym stanie i mogą posłużyć jeszcze jakiemuś użytkownikowi.
Zazwyczaj używana część zamienna jest tańsza, niż nowa, trzeba natomiast przed ponownym jej wykorzystaniem starannie przyjrzeć się bliżej, czy de facto nadal nadaje się do użytku, albo czy nie wymaga drobnej regeneracji. Po przeprowadzeniu tych niezbędnych operacji, najczęściej uzyskuje się pełnowartościowy artykuł.
Wykorzystanie używanych części samochodowych to w wielu sytuacjach nie tyle konieczność, co świadomy wybór. Bywa bowiem – jak w wielu innych dziedzinach życia – że w pełni wartościowe, niedużo używane części samochodowe lądują na wysypisku, czy złomowisku i zalegają tam, zanieczyszczając środowisko. Tymczasem mogłyby jeszcze ciut posłużyć, zanim definitywnie będą się nadawać jedynie do utylizacji.Odzyskiwanie stosowanych części samochodowych może być więc nie tylko i wyłącznie sposobem na oszczędność, niemniej jednak i na ochronę środowiska.
Więcej: używane części samochodowe.