Finanse i bankowość

Na co zwracać uwagę podczas wyboru programu księgowego?

Księgowanie to istotna sprawa, bez względu na to czy firma działa w skali mikro czy makro. Na rynku jest dostępnych sporo specjalistycznych oprogramowań, jednakże nie każdy z nich może spełniać oczekiwania. Należy jest za każdym razem zaznajomić się ze szczegółowymi możliwościami skryptu i wypróbować wersję demo.

Firma jednoosobowa, prowadząca księgę zysków i rozchodów, nie będzie potrzebowała programu adekwatnego dla spółek z,o.o. – w tym przypadku nie warto zamawiać systemu na wyrost, gdyż zwyczajnie zawiera on w całości inne komponenty niż niezbędne dla tego rodzaju działalności gospodarczej. świetny program księgowy dla nieznacznych i średnich firm jest w każdej chwili prosty – prostota w obsłudze to podstawa, taki program wystarczy uruchomić i dalej sam prowadzi użytkownika. Program księgowy najpierw należałoby „ustawić” – czyli wprowadzić dane podmiotu gospodarczego tj. nazwa firmy, NIP, REGON, adres, dane Urzędu Skarbowego, numer rachunku bankowego, w razie konieczności adres e-mailowy i telefon, a co bardzo ważne – czy firma jest płatnikiem VAT (jeśli jest zwolniona z VAT, to należałoby wprowadzić adnotację na jakiej podstawie. Adnotacja ta będzie widoczna na wystawionym dokumencie sprzedaży). Należy mieć świadomość tego czy w programie można wystawiać faktury proformy, które są dość istotne w sytuacji stosowania przedpłat, a jeżeli już taka możliwość występuje, to czy można fakturę proformę zmienić w dokument dystrybucji.

Bez względu na rodzaj dokumentu sprzedażowego powinna być sposobność przesyłania go w formie elektronicznej (przykładowo w formacie .pdf). Program powinien współgrać z kasą fiskalną, chociażby w kontekście wystawiania faktur VAT do paragonów. Dla firm, które sprzedają produkty najistotniejszym elementem będzie prowadzenie magazynu – bez tego nie da się normalnie pracować, szczególnie że z końcem roku przychodzi czas na obowiązkową inwentaryzację produktów. Firmy usługowe, które sprzedają usługi o charakterze niematerialnym, mogą pominąć w całości alternatywę z magazynem. Na prawdę istotna jest również sposobność wystawiania wszelkiego typu deklaracji podatkowych i ZUS. W obliczu zmian w ustawodawstwie cennym elementem będzie opcja Jednolitego Pliku Kontrolnego (chociażby w formie aktualizacji oprogramowania), co ułatwi przedsiębiorcom właściwe księgowanie.

Więcej informacji na stronie: http://www.ksiega-podatkowa.pl.